Նոյեմբերի 10-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) մշտական համակարգող Կոնսուելո Վիդալին' Երեւանում իր դիվանագիտական առաքելությունը ավարտելու կապակցությամբ:
Զրույցի ընթացքում Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց տիկին Վիդալին անցած տարիների սերտ համագործակցության համար: Հ. Աբրահամյանը բարձր գնահատեց նրա աշխատանքը եւ նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունները երախտապարտ են ՄԱԿ տարբեր կառույցների կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Ամփոփելով զրույցը' Հ.Աբրահամյանը հաջողություններ մաղթեց տիկին Վիդալին իր ձեռնարկումներում եւ հույս հայտնեց, որ բարեկամական կապը մեր երկրի հետ նա կշարունակի իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելուց հետո եւս:

RoA NA Chairman Receives the UN Resident Coordinator in the Republic of Armenia
On 10 November, Chairman of the National Assembly Hovik Abrahamyan received the UN Resident Coordinator in Armenia Consuelo Vidal on the occasion of completion of her UN mission in Yerevan.
During the conversation the head of the Armenian Parliament thanked Ms. Vidal for the past years’ close cooperation. Hovik Abrahamyan highly assessed her work and noted that the Armenian authorities are grateful for the support shown by different UN structures.
Summing up, Hovik Abrahamyan wished success to Ms. Vidal in her endeavors and expressed hope that she would continue the friendly ties with the country after completion of her official mission.
As part of her farewell meetings, Ms. Consuelo Vidal has already met with the Ministers of Diaspora, Culture, Labor and Social Affairs, Energy and Natural Resources, Education and Science, Healthcare, Emergency Situations, as well as with the heads of international organizations and the diplomatic corps accredited in Armenia.