Երևան, 31 հուլիսի 2009թ. - Այսօր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Գ. Պետրոսյանը, ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության պետ Ս. Մնացականյանը, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Կ. Վիդալը, ՊՀԾ ներկայացուցիչ/գրասենյակի տնօրեն Ա. Մահան, ՄԱՄՀ-ի ներկայացուցիչ Լեյլի Մոշիրին ստորագրեցին համատեղ ծրագիր: ԱՄՀ-ն տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերի տվյալների վերլուծության հարցում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմի աջակցությամբ երկրի 11 մարզերում, այդ թվում' Երևանում, 2009թ. հուլիսից իրականացնելու է 4248 տնային տնտեսությունների վրա ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցության մակարդակի նախնական իրավիճակի հետազոտություն։ Ազգային գործընկերներն են ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունն ու ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը, որի մանդատը նախարարությանը և այլ պետական գերատեսչություններին փաստերի վրա հիմնված առաջարկությունների տրամադրումն է' սոցիալական պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության և ծրագրերի մշակման նպատակով:
Ծրագրի հիմնական արդյունքները կլինեն.
Ծրագրի իրականացումը մեծապես կնպաստի ճգնաժամի սոցիալական հետևանքների բացահայտմանը, կանխարգելմանն ու հաղթահարմանը:
<<ՄԱԿ-ի և ՀՀ կառավարության միջև վերջերս ստորագրվել է □ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության շրջանակը 2010-2015թթ.□ համագործակցության ծրագիրը: Խոցելի տնային տնտեսությունների վրա ճգնաժամի ազդեցության գնահատման միասնական ծրագիրը և Հազարամյակի զարգացման նպատակների շրջանակներում Հայաստանի առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցը, որը շուտով կամփոփենք, կհանդիսանան ամուր հիմք առաջիկա 6 տարիների ընթացքում ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության շրջանակի իրագործման համար, որն ուղղված է խոցելի խմբերին' աղքատներ, կանայք, երեխաներ, հաշմանդամներ, տարեցներ և փախստականներ: Համատեղ ծրագիրը ևս մեկ օրինակ է ընդհանուր նպատակի համար Հայաստանում ՄԱԿ-ի համակարգի միասնական աշխատանքի>> - իր խոսքում նշեց ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Կ. Վիդալը:
<<Կառավարությունը ձեռնարկել է անհրաժեշտ քայլեր' պահպանելու սոցիալական ծախսերի համար բյուջեից հատկացվող գումարները: Սակայն հարկ է միջոցներ ձեռք առնել' տնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված խնդիրները կանխարգելելու, համապատասխան լուծումներ տալու և ոլորտի հետագա զարգացումն ապահովելու համար: Վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը կշարունակի նպաստել սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին և առկա ռեսուրսների նպատակային օգտագործմանը>>,- նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Գ. Պետրոսյանը:

A Joint Programme was Signed
Yerevan, 31 July 2009 – Today, G. Petrosyan, RA Minister of Labor and Social Issues, S. Mnatsakanyan, Head of the National Statistical Service, C. Vidal, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative, Ahmed Maha, WFP Representative/Country Director, and Laylee Moshiri, UNICEF Representative signed a Joint Programme on 31 July 2009. The IMF has agreed to provide technical assistance with analyzing the data.
With support from the UN Armenia Country Team, the Government of Armenia will conduct a baseline survey on the impact of the global financial crisis covering a sample of 4,248 households. The national counterparts are the National Statistical Service, the National Research Institute of Labor and Social Issues of the RA Ministry of Labor and Social Issues mandated to provide evidence-based policy recommendations to Government agencies for the development of policies and projects in the area of social protection.
The main Programme outputs will include:
·         an effectively functioning national social monitoring system which will help decision-making agencies not only analyze the current level of household vulnerability but also to carry out follow-on regular monitoring over the next one-and-a-half years; and
·         reduced poverty and income inequality in Armenia due to the global financial crisis.
Implementation of the Prorgramme will largely help to identify, prevent and overcome the social consequences of the crisis.
"The United Nations and the Government of Armenia have recently signed the UN Development Assistance Framework (UNDAF), our Programme of Cooperation for 2010-2015. The Joint Programme on assessing the impact of the crisis on household vulnerability, together with the MDG National Progress Report on Armenia, that we will finalize soon, will prepare a solid ground for implementation of the UNDAF during the upcoming 6 years, which addresses the issues of vulnerable groups, such as the poor, women, children, the disabled, elderly and refugees. This Joint Programme is another example of the UN system in Armenia working together to deliver as one," said Consuelo Vidal, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative.
“The Government has taken the necessary steps to maintain the level of budget expenditures for social protection. However, it is necessary to take measures to prevent problems conditioned by the economic crisis, find adequate solutions and ensure the further development of the social sector. I am positive that our cooperation will continue to promote the reforms in the area of social protection and the targeted use of resources,” said Gevorg Petrosyan, RA Minister of Labor and Social Issues.