2009թ. մայիսի 5-ին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակը, <<Երաժշտություն և հանրային իրազեկում մարզերում. համայնքների կարիքների դիտարկումը մշակույթի պրիզմայով>> ծրագրի շրջանակներում, Դիլիջան քաղաքում կազմակերպված համերգի և հանրային իրազեկման քարոզարշավի միջոցով անդրադարձավ Տավուշի մարզի շրջակա միջավայրի հիմնախնդիրներին: Համերգը ներկայացրեց Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (ՀՊԿՆ)' մաեստրո Արամ Ղարաբեկյանի գլխավորությամբ:
Դիլիջանի համերգը վերջինն էր համերգաշարում: Նախորդ բոլոր համերգներն ու հանրային իրազեկման քարոզարշավները լայն արձագանք էին ստացել Արարատի, Սյունիքի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Շիրակի և Տավուշի մարզերի հանդիսատեսի կողմից:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել մարզերում մշակութային կյանքի ակտիվացմանը, վերացնել մշակութային մեկուսացումը և բարձրացնել հանրային իրազեկությունը համայնքների կարիքների վերաբերյալ' օգտագործելով մշակույթը և մասնավորապես երաժշտությունը' որպես այդ նպատակի իրագործման խթան:
Ծրագիրը կարևոր համագործակցություն է հաստատել <<Շողակաթ>> հեռուստաընկերության հետ, որը նկարահանում է վավերագրական ֆիլմեր' անդրադառնալով այն մարզերի գերակա խնդիրներին, որտեղ տեղի են ունենում համերգները: Ֆիլմերում արծարծվում են աղքատության, գործազրկության, շրջակա միջավայրի մարտահրավերների, աղետների դեմ անպաշտպանության, գենդերային, հանդուրժողականության և մարդու իրավունքների հիմնախնդիրներին առնչվող թեմաներ: Այս ֆիլմերը կցուցադրվեն ազգային հեռուստաալիքներից մեկով: Ակնկալվում է, որ այս ֆիլմերը  կընդլայնեն Հայաստանում հանրային իրազեկությունը երկրի զարգացման մարտահրավերների վերաբերյալ և կնպաստեն, որ իշխանությունների' մարզային հիմնախնդիրներին ուղղված պարտավորությունները մնան հանրային և քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններ անգամ ճգնաժամի պայմաններում: ՄԱԶԾ-ն, իր գործընկերների հետ համատեղ, համերգների ավարտից հետո պաշտոնապես կներկայացնի այս ֆիլմերը:
ՄԱԶԾ-ն աջակցում է Հայաստանին կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը տնտեսության վրա ուսումնասիրելու խնդրում' նպատակ ունենալով արտացոլել ուսումնասիրության արդյունքները համապատասխան ոլորտների քաղաքականության մեջ: Հայաստանը նաև առաջին չորս երկրների շարքում է, որտեղ իրականացվում են կլիմայի ռիսկի կառավարման ՄԱԶԾ-ի գլոբալ ծրագրեր: Այս առնչությամբ, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը ընդգծված ուշադրություն կդարձնի երկրի հատուկ զեկույցի նախապատրաստական աշխատանքին, որը վերաբերում է  կլիմայի փոփոխության ազդեցությամբ Հայաստանում աղետների ռիսկի վերլուծությանը: ՄԱԶԾ-ն սերտորեն համագործակցում է նաև հասարակական կազմակերպությունների հետ' անդրադառնալով շրջակա միջավայրի այնպիսի հիմնախնդիրների, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, կենսաբազմազանությունը, հողերի կառավարումը, մնայուն օրգանական  աղտոտիչները և միջազգային ջրերը:
Էներգիայի արդյունավետ օգտագործման ոլորտում ՄԱԶԾ-ն շարունակում է իր գործունեությունը' ուղղված օրենսդրական համակարգերի զարգացմանը և հանրային և մասնավոր գործընկերության ամրապնդմանը' ապահովելով աշխատանքների կայուն ընթացքը ներդրումների միջոցով: ՄԱԶԾ-ն նաև աջակցում է ազգային ինտեգրացված և համակարգված շրջակա միջավայրի տեղեկատվության կառավարման և վերահսկման համակարգի ներդրմանը' բնապահպանական տեղեկատվության մատչելիության և Հայաստանի ազգային բնապահպանական իրազեկման կարողության ամրապնդման համար:
---
ՄԱԶԾ-ն' ՄԱԿ-ի համընդհանուր զարգացման ցանցը, կազմակերպություն է կոչված աջակցելու փոփոխություններին' կամրջելով երկրները համաշխարհային գիտելիքներին, փորձին եւ աղբյուրներին' մարդկանց կյանքը բարելավելու նպատակով: ՄԱԶԾ-ն գործում է 166 երկրներում' տվյալ երկրների գլոբալ և ազգային զարգացման մարտահրավերներին տեղական լուծումներ տալուն նպատակաուղղված: Տեղական ներուժը զարգացնելիս, երկրներն ապավինում են ՄԱԶԾ-ի աշխատակիցների և բազմաթիվ գործընկերների աջակցությանը: ՄԱԶԾ-ն hաստատվել է Հայաստանում 1993թ. և աջակցում է ՀՀ կառավարությանը մինչ 2015թ. իր զարգացման առաջնահերթ ուղղություններին, ինչպես նաև Հազարամյակի զարգացման նպատակներին հասնելուն:

On 5 May 2009 the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia, within the framework of UNDP project "Music and Public Outreach in the Regions: Highlighting the Needs of the Regions through a Cultural Lens," addressed environmental issues in Tavush region through a concert and a public awareness campaign in the city of Dilijan. The performance was given by the National Chamber Orchestra of Armenia (NCOA), led by maestro Aram Gharabekian.
The event in Dilijan was the last in the series. All the concerts and public awareness campaigns received an overwhelming response from the audience in Ararat, Syunik, Kotayk, Gegharkunik, Shirak and Tavush regions.
The main objective of the project is to support the revival of cultural life in the regions, break the cultural isolation and raise public awareness on the needs of communities using culture and, particularly, music as vehicle for this purpose.
The project has established an important partnership with "Shoghakat" TV Company, which is in a process of producing documentary films highlighting the needs in the regions where the concerts took place. Subjects of those films include issues related to poverty, unemployment, environmental challenges, vulnerability to disasters, gender, tolerance and human rights issues. These films will be broadcasted on one of the main countrywide TV channels. It is anticipated that these films will broaden the public awareness throughout Armenia on development challenges in the country and will ensure that the commitments by national decision-makers to address regional issues remain as priorities on the public and political agenda, even during the crisis times UNDP, together with its partners, will officially launch these films after the completion of concerts.
UNDP assists the country to identify the impact of climate change on the economy of Armenia with the intention to reflect climate change related concerns in relevant national policy. Armenia is also one of the four pilot countries for the implementation of UNDP's global project on climate risk management. In this connection the Country Office will lay particular emphasis on preparatory work for the country specific report analyzing the climate change impact on disaster risks in Armenia. UNDP works closely with the NGO sector to address environmental problems related to climate change, biodiversity, land management, persistent organic pollutants, and international waters.
In the energy efficiency field, UNDP continues activities in the development of legislative frameworks and strengthening public private partnerships to ensure the sustainability of the activities through investments. UNDP also facilitates the introduction of national integrated and coordinated environmental information management and monitoring system in order to strengthen environmental information availability and national environmental reporting capacity of Armenia.