Երևան, 16 ապրիլի 2009 - Այսօր ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ավագ խորհրդական Արմեն Բայբուրդյանը, ՄԱԶԾ ծրագրերի ղեկավար Նարինե Սահակյանը, ՄԱԶԾ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Հովհաննես Սառաջյանը հանդիպեցին սփյուռքահայ փորձագետների հետ, որոնք Հայաստանում են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) TOKTEN (Գիտելիքների փոխանցումը սփյուռքյան հայրենակիցների միջոցով) ծրագրի շրջանակներում:
2008թ սեպտեմբերին, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը, որպես ՄԱԿ-ի <<Գլոբալ Հայաստան>> նախաձեռնության մի մաս և ՀՀ Սփյուռքի նախարարության խնդրանքով, սկսեց հայկական Սփյուռքի մասնագետների հավաքագրումը' աշխատելու Սփյուքի նախարարությունում որպես փորձագետներ Ամերիկայի, Ռուսաստանի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների հետ կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև լրատվության ոլորտում: Նրանք աջակցում են վերջերս ստեղծված Սփյուռքի նախարարությանն իր առօրյա աշխատանքում և ապագա քաղաքականության ձևավորման հարցում:
Ողջունելով Սփյուռքի փորձագետներին' պրն. Բայբուրդյանն ասաց, որ անցյալ տարի ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Սփյուռքի նախարարության հետ' իրավական հիմք ձևավորելով գալիք համագործակցությանը, ներառյալ TOKTEN ծրագիրը: Ըստ պրն. Բայբուրդյանի, հանդիպման հիմնական նպատակն էր գնահատել ծրագրի իրականացման գործընթացը և ստանալ Սփյուռքի փորձագետների և նախարարության անմիջական տեսակետները' ծրագրի հետագա մեխանիզմների բարելավման և հնարավոր բացերը լրացնելու վերաբերյալ:
Սփյուռքի փորձագետներն իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին ՄԱԶԾ-ին և Սփյուռքի նախարարությանը այս նախաձեռնության և Սփյուռքի իրենց մեծ փորձը հայրենիքի իրենց գործընկերների հետ կիսելու հնարավորության ընձեռման համար: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին առաքելության ավարտից հետո շարունակելու իրենց աջակցությունը նախարարությանը Սփյուռքի տարբեր ոչ պաշտոնական ցանցերի միջոցով:
TOKTEN-ի հայեցակարգն առաջին անգամ ներկայացվել է 1977թ. ՄԱԶԾ և ՄԱԿ-ի կամավորների ծրագրի հովանու ներքո, և նպատակ ունի ներգրավելու նվիրյալ սփյուռքահայերի մասնագիտական աջակցությունը' իրենց հայրենիքում կամավոր աշխատելու և երկրի զարգացման գործընթացին նպաստելու նպատակով:
Հայաստանում TOKTEN ծրագիրը, որի սկիզբը դրվեց 2008թ. սեպտեմբերին, հնարավորություն է տալիս կիրառելու սփյուռքահայերի հմտությունները, գիտելիքն ու փորձը երկրի զարգացման համար: Փորձագիտության ապահովումը հիմնված կլինի պահանջարկի վրա' ելնելով ՄԱԶԾ-ի և տեղական գործընկերների կողմից նախանշված կարիքներից: Քանի որ սա կամավորականության խթանման ծրագիր է, ՄԱԶԾ-ն հոգում է փորձագետների ճանապարհածախսը և տրամադրում օրապահիկ:

Yerevan, 16 April 2009 - Today, Armen Baibourtian, Senior Adviser to UN RC/UNDP RR, Narine Sahakyan, UNDP Assistant Resident Representative and Hovhannes Sarajyan, UNDP Communications Associate met with recently recruited Diaspora experts who are in Armenia as part of the United Nations Development Programme (UNDP) launched TOKTEN program (Transfer of Knowledge Through Expatriate Nationals).
In September 2008, UNDP in Armenia, as part of UN "Global Armenia" initiative, and upon the request of the Ministry of Diaspora, started recruitment of Armenian Diaspora professionals to work at the Ministry of Diaspora as experts on American-Armenian, Russian-Armenian, European-Armenian, Middle Eastern Armenian communities, and media affairs. They support the recently established Ministry of Diaspora in its daily activities and formulation of future policies.
Welcoming the newly recruited Diaspora professionals, Mr. Baibourtian said that last year UNDP in Armenia has signed a Memorandum of Understanding with the Ministry of Diaspora establishing a legal framework for future cooperation, including TOKTEN program. The main purpose of the meeting, according to him, was to assess the project implementation process and receive direct feedback from the Diaspora experts and the ministry on the mechanisms to streamline the program for the future and fill in the possible gaps.
Diaspora experts expressed their appreciation to UNDP and the Ministry of Diaspora for the initiative and for giving them an opportunity to share their vast experience in Diaspora with their colleagues in the homeland. They expressed readiness to continue their support to the ministry through various informal Diaspora networks after the completion of their mission.
The concept of TOKTEN was introduced in 1977 under the auspices of UNDP and UN Volunteers (UNV) and is aimed at mobilizing technical expertise of committed expatriates to work voluntary in their country of origin to support the country's development process.
The TOKTEN program in Armenia, launched in September 2008, provides a framework to apply the skills, knowledge and expertise of the Diaspora Armenians for the development of the country. Assignments are demand-driven, based on development needs, as identified by UNDP in collaboration with national partners. As this is a program to enhance volunteerism, UNDP covers experts' travel expenses and provides a living allowance in Armenia.
The United Nations family in Armenia reaches out to Armenian Diaspora, among others, through www.globalarmenia.am website.