ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, ՄԱԿ-ի, Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան գրասենյակները  կազմակերպեցին համաժողով' <<Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական ազդեցությունը Հայաստանի վրա>> թեմայով:  Համաժողովի նպատակն էր' քննարկել համաշխարհային տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքներն ու միջոցներ փնտրել խոցելի խմբերի վրա ճգնաժամի ազդեցությունը մեղմելու համար: Համաժողովին ներկա էր շուրջ 120 մասնակից:
Միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները զգուշացնում են, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա և ազդել Հազարամյակի զարգացման նպատակներին մինչև 2015թ. հասնելու երկրի կարողության վրա: ՄԱԿ-ի, ՀԲ-ի, ԱՄՀ-ի պաշտոնյաները համաժողովի ժամանակ հնչեցրեցին այն միտքը, որ ճգնաժամի ազդեցությունն արդեն իսկ զգացվում է Հայաստանի  տնտեսության  և բնակչության սոցիալական վիճակի վրա:
Արտաքին ազդակներն ու ճգնաժամի ազդեցությունը տարբերվում են երկրից երկիր, բնագավառից բնագավառ, բայց առավել ակնհայտ է դառնում այն, որ երևույթը, սկիզբ առնելով որպես տնտեսական ճգնաժամ, այժմ վերաճում է մարդկային զարգացման ճգնաժամի: 2009թ. առաջին երկու ամիսների ընթացքում Հայաստանում գործազուրկների  թիվն աճել է, մինչդեռ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) նվազել է 3,7 տոկոսով'  2008թ. նույն ժամանակատվածի համեմատությամբ: 2009թ. փետրվար ամսվա տվյալներով արտասահմանից կատարվող ոչ առևտրային մասնավոր դրամական փոխանցումները 35 տոկոսով նվազել են անցյալ տարվա համեմատ:
Ըստ Համաշխարհային բանկի <<Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի աղքատության վրա>> զեկույցի, ընթացիկ ճգնաժամը ևս 172 հազար մարդու 2009-10թթ. կտանի աղքատության սահմանագծից ներքև,  աղքատության ընդհանուր թիվը հասցնելով 906 հազար մարդու, որից 297 հազարը կլինի ծայրահեղ աղքատ: Աղքատության հաղթահարման ուղղությամբ  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության վերջին տարիների ձեռքբերումները զգալիորեն կնվազեն:
<<Մի շարք զարգացող երկրներում ճգնաժամի հետևանքները կարող են հավանական խոչընդոտ հանդիսանալ մարդկային զարգացման և Հազարամյակի զարգացման նպատակների ոլորտում ունեցած ձեռքբերումների գործում, հատկապես առողջապահության' ներառյալ մանկան մահացության նվազեցումը, մայրական առողջության բարելավումը և կրթության բնագավառներում>>,- ասաց ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող տկն. Կոնսուելո Վիդալը:
Ողջունելով կառավարության պարտավորությունը' պահպանել սոցիալական հատվածի ֆինանսավորման ներկայիս չափը, ներառյալ աշխատավարձերը, թոշակները, ընտանեկան և այլ նպաստները' ՄԱԿ-ի հայաստանյան գործակալությունները կաջակցեն կառավարությանը մշակելու լուծումներ, որոնք կհամախմբեն շահագրգիռ բոլոր կողմերին, ներառյալ' միջազգային կազմակերպությունները, մասնավոր հատվածը և քաղաքացիական հասարակությունը: Ավելին, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը ձևափոխում է իր ներկայիս ծրագրերը' արձագանքելով այն մարդկանց կարիքներին, ովքեր առավելագույնս են տուժել ճգնաժամի պատճառով:
<<Մենք պետք է արագ  ու ճկուն լինենք և արդյունավետ լուծումներ տանք ծագող խնդիրներին' մասնավորապես կիրառելով միջազգային փորձն ու գիտելիքները վերականգնման մեխանիզմների մշակմանն աջակցելու նպատակով>>, - ընդգծեց տկն. Վիդալը:
<<Հայաստանում տնտեսական աճը հանգեցրել է աղքատության էական նվազեցման, բայց այս նվաճումներն այժմ վտանգված են: Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը կունենա պոտենցիալ լուրջ ազդեցություն աղքատության վրա և այն պահանջում է համապատասխան արձագանք Հայաստանի կառավարության և նրա  գործընկերների կողմից>>, - ասաց ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը:
Կառավարությունը ստանձնել է ՀԲ-ի կողմից ֆինանսավորված ծրագրերի իրագործումն արագացնելու հանձնառություն, որն իրականացվում է Միջազգային զարգացման ընկերակցության նորաստեղծ <<Արագ արձագանքման հիմնադրամի>> միջոցով:
Հնարավոր միջոցառումների շրջանակը կարող է ներառել աջակցություն փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, աշխատատար ծրագրերի մշակմանն ու իրականացմանը, մասնավորապես' հանրային աշխատանքների կազմակերպմանը, մարդկային զարգացման վրա ճգնաժամի ազդեցության առավել պատշաճ վերահսկմանը, սննդի ապահովմանն ուղղված ծրագրերի մշակմանը, սոցիալական հատվածներում բյուջետային ծախսերի արդյունավետ բաշխմանն ու ծախսմանը: Ի թիվս վերոհիշյալի,  համագործակցող կազմակերպությունները մտադիր են շարունակական աջակցություն ցուցաբերել կառավարությանը, բարձրացնելով նրա' որակյալ սոցիալական ծառայություններ մատուցելու կարողությունը, շտկել և ընդլայնել գոյություն ունեցող հիմնական սոցիալական պաշտպանության մեխանիզմները' ուղղված ամենախոցելի խմբերին, ինչպես նաև իրականացնել երեխաների և կանանց վերաբերյալ հուսալի տվյալների հավաքագրում' նպատակային միջամտությունների համար:

UN, IFIs Discuss with RoA Government Ways to Offset Social Impact of the Crisis
The Ministry of Labor and Social Issues, the United Nations (UN), World Bank (WB) and International Monetary Fund (IMF) offices in Armenia, organized a conference on "Social Impact of the Global Economic Crisis on Armenia."  The objective of the conference was to discuss consequences of the global economic and financial crisis and find measures to mitigate its impact on vulnerable groups.  The conference brought together around 120 participants.
Representatives from international organizations warned today that the global economic and financial crisis could have a serious impact on the Armenian economy and affect the country's ability to achieve the Millennium Development Goals (MDGs) by 2015.  UN, WB and IMF officials told a conference that while the effects on the Armenian economy are already being felt, the population is now starting to feel the social impact as well.
The exposure and impact of the crisis varies across countries and sectors, but it is becoming more apparent that what started as an economic crisis is now turning into a human development crisis. During the first two months of 2009 the unemployment rate in Armenia has increased, while the Gross Domestic Product (GDP) has decreased by 3.7 percent compared to the same period in 2008. Moreover, non-commercial private transfers dropped by about 35 percent in February 2009 compared with a year earlier.
According to the World Bank report on "Implications of the Global Economic Crisis for Poverty in Armenia," the current crisis could push 172,000 more people below the poverty line in 2009-10, increasing the total number of poor to an estimated 906,000 people, out of which 297,000 people will be extreme poor. A large part of Armenia's gains in reducing poverty over the last years would be erased.
"In many developing countries, the consequences of the crisis could be a possible reversal of the gains in human development and progress towards the achievement of the MDGs, especially in the areas of healthcare, including reduction of child mortality, improvement of maternity health, and education," said Ms. Consuelo Vidal, UN Resident Coordinator.
Acknowledging the government's commitment to maintain the current level of funding for the social sector, including salaries, pensions, family and other benefits, UN Agencies will support the government's efforts in devising solutions that will draw together all stakeholders, including international organizations, private sector and the civil society. In addition, the UN in Armenia is in the process of tailoring its current programmes to address the needs of those most affected by the crisis.
"We need to be fast and flexible and seek cost-effective solutions to emerging problems, particularly, focusing on bringing international experience and knowledge to help in developing recovery mechanisms," Ms. Vidal emphasized.
"Economic growth in Armenia has led to substantial poverty reduction, but these achievements are now at risk. The global economic crisis will have potentially serious implications for poverty and this calls for significant responses by the Government of Armenia and its development partners," said Aristomene Varoudakis, World Bank Armenia Country Manager.
Ms. Laylee Moshiri, UNICEF Representative in Armenia presented the situation in the areas of child protection and education and provided recommendations to address vulnerabilities in these areas in light of the global economic and financial crisis.
On behalf of the UN Office in Armenia, Ms. Elizabeth Danielyan, head of WHO Country Office made a presentation on the impact of the financial crisis on the health and health system and shared the WHO/UN position on the potential way forward. The main message was that at the times of crisis, and increasing instability in the societies and population vulnerability, the health system comes to play a critical role, as its real value for society is in offering a social protection net. WHO reports were shared as background documents among participants of the conference.
The Government has shown commitment by accelerating the implementation of World Bank funded projects under the new IDA Fast Track Facility.
Such policy responses may include support to the development of small and medium sized businesses, design and implementation of labor intensive programmes, including public works, better monitoring of the human development impacts of the crisis, development of food security initiatives, efficient budgetary allocation and spending in social sectors, continuous support to the government in capacity building to provide quality social services, adjustment and expansion of existing basic social safety net instruments to better target the most vulnerable groups, as well as generation of reliable data on children and women for tailored policy interventions.