ք. Երևան, 7 ապրիլի 2009թ. Այսօր, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը, Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ համատեղ, Սևան քաղաքում կազմակերպեց համերգ և հանրային իրազեկման քարոզարշավ' նվիրված Գեղարքունիքի մարզի գենդերային հիմախնդիրներին: Համերգը ներկայացրեց Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (ՀՊԿՆ)' մաեստրո Արամ Ղարաբեկյանի գլխավորությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՄԱԶԾ-ի <<Երաժշտություն և հանրային իրազեկում մարզերում. համայնքների կարիքների դիտարկումը մշակույթի պրիզմայով>> ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել մարզերում մշակութային կյանքի ակտիվացմանը և բարձրացնել հանրային իրազեկությունը համայնքների կարիքների վերաբերյալ' օգտագործելով մշակույթը և մասնավորապես երաժշտությունը' որպես հաղորդակցման արդյունավետ միջոց:
Ծրագիրը կարևոր գործակցություն է հաստատել <<Շողակաթ>> հեռուստաընկերության հետ, որը կնկարահանի վավերագրական ֆիլմեր' անդրադառնալով յուրաքանչյուր մարզի գերակա խնդիրներին: Համերգների ավարտից հետո ՄԱԶԾ-ն, իր գործընկերների հետ համատեղ, պաշտոնապես կներկայացնի այս ֆիլմերը:
Դիմելով Սևան քաղաքի հանդիսատեսին' ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ պրն. Դիրք Բոբերգն ասաց. <<ՄԱԶԾ-ն և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մյուս գործակալությունները բազմաթիվ նախաձեռնություններ են իրականացրել սատարելով կանանց և պայքարելով գենդերային բռնության դեմ: Ավելին, ՄԱԶԾ-ն աջակցել է ՀՀ կառավարությանը <<Գենդերային հավասարության մասին>> օրենքի և գենդերային քաղաքականության վերաբերյալ ազգային հայեցակարգի մշակման հարցում>>:
ՀՀ կառավարությունը միացել է <<Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին>> կոնվենցիային և իր 2008-2012թթ. ծրագրում գենդերային հավասարության խթանումը ճանաչել է որպես առաջնահերթություն:
Համերգը Սևան քաղաքում թվով հինգերորդն է համերգաշարում: Վերջին երկու համերգները և հանրային իրազեկման քարոզարշավները կանցկացվեն Գյումրի և Դիլիջան քաղաքներում, նվիրված Շիրակի մարզի' մարդու իրավունքների և հանդուրժողականության և Սյունիքի մարզի' շրջակա միջավայրի հիմնախնդիրներին:

On 7 April 2009 United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia, in partnership the National Chamber Orchestra of Armenia, organized a concert and a public awareness campaign in the city of Sevan dedicated to gender issues in Gegharkunik region. The performance was given by the National Chamber Orchestra of Armenia (NCOA) led by maestro Aram Gharabekian.
The event was organized in the scope of a UNDP project "Music and Public Outreach in the Regions: Highlighting the Needs of the Regions through a Cultural Lens." The main objective of the project is to activate cultural life in the regions and raise public awareness on the needs of communities using culture and, particularly, music as an effective communication tool.
The project has established an important partnership with "Shoghakat" TV Company, which will produce documentary films highlighting the most pertinent needs in each region. UNDP, together with its partners, will officially launch these films after the completion of concerts.
Mr. Dirk Boberg, UNDP Deputy Resident Representative, addressing the audience in Sevan, said, "UNDP and other UN agencies in Armenia have been implementing several initiatives in the country on empowering women and combating gender based violence. Moreover, UNDP has supported the Government of Armenia in drafting the law on Gender Equality and the national concept paper on gender policy."
The government has joined the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women and recognized promotion of gender equality as a priority in its programme for 2008-2112.
The concert in Sevan was the fifth in the series. The last two concerts and public outreach events are scheduled to be held in Gyumri and Dilijan cities of Shirak and Tavush regions addressing human rights, tolerance and environmental issues respectively.