2008թ. նոյեմբերի 9-12-ը ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ տկն. Կոնսուելո Վիդալը մասնակցեց Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (ՀԿՄԱ) 5-րդ միջազգային գիտաժողովին, որը տեղի ունեցավ Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսում: Գիտաժողովին մասնակցում էին 15 երկրներից ժամանած պատվիրակություններ, որոնց թվում էին ՀՀ Սփյուռքի նախարար տկն. Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ վարչապետի տիկին Գոհար Սարգսյանը, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանի կինը' տկն. Դոննա Էվանսը, Հրանտ Դինքի այրի Ռաքել Դինքը և այլոք:
ՀԿՄԱ-ն հիմվադրվել է 1990 թ. Բոսթոնում մի խումբ կանանց կողմից, որոնք համոզված էին կանանցից բաղկացած, կանանց կողմից կառավարվող, կանանց շահերի ու կարիքների մասին հոգացող նոր հայկական կազմակերպության ստեղծման անհրաժեշտության հարցում: Ասոցիացիայի գլխավոր նպատակներից է կապեր հաստատելկանանց' թե՛ հայկական և թե՛ արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ ինչպես ԱՄՆ-ում, Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում և ապահովել երկխոսությունների և քննարկումների համաժողով հայ կանանց շահերին առնչվող հարցերի շուրջ կրթության, սոցիալական բարեկեցության, մշակույթի և բիզնեսի ոլորտներում:  Ասոցիացիան ջանում է համախմբել երեք սերունդների ստեղծագործ կանանց' իրենց բազմազան հետաքրքրություններով և կրթությամբ, կառուցելով մի կազմակերպություն' առանց քաղաքական և կրոնական պատկանելիության: ՀԿՄԱ-ն ՄԱԿ-ի կողմից հավատարմագրված և աջակցվող հասարակական կազմակերպություն է, որը խթանում է ՄԱԿ-ի, նրա ծրագրերի ու գործունեության մասին իրազեկումը:
Հայաստան-Սփյուռք ծրագրերի նիստի ընթացքում Հայաստանում ՄԱԿ-ի ղեկավարը ներկայացրեց կազմակերպության կողմից իրականցվող զարգացման աշխատանքները Հայաստանում, երկրի առաջ ծառացած զարգացման մարտահրավերներն ու ՄԱԿ-ի հանձն առած այն ծրագրերը, որոնք ուղղաված են դրանք հաղթահարելուն: Տկն. Վիդալը մասնավորապես ընդգծեց ՄԱԿ-ի դերը որպես զարգացման գործընկեր' մատնանշելով ՄԱԿ-ի հիմանական առավելությունները Հայաստանում, ինչպես, օրինակ, զարգացման կազմակերպություն հանդիսանալը: Այն  արդեն իսկ ունի հաստատված ենթակառուցվածք և գործառական կարողություն երկրում, արդյունքների հասնելու ապացուցված կիրառական հմտություն, ֆինանսական կառավարման միջազգային չափանիշներ, հաշվապահական, գնումների և մարդկային ռեսուրսների կառավարում, թափանցիկություն և պատասխանատվություն: Տկն. Վիդալը մասնակիցներին տեղեկացրեց նաև ՄԱԿ-ի <<Գլոբալ Հայաստան>> նախաձեռնության և TOKTEN ծրագրի մասին, որոնք նպատակ ունեն խթանելու Սփյուռքի ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման ծրագրերին և Սփյուռքի ձեռք բերած գիտելիքները, հմտություններն ու մասնագիտական փորձն կիրառելու ի շահ հայրենիքի:

On 9-12 November 2008 Ms. Consuelo Vidal, UN RC/UNDP RR participated in the 5th international conference of Armenian International Women's Association (AIWA), which took place in Buenos Aires, Argentina. Delegations from 15 countries attended the conference, among them the RA Minister of Diaspora Affairs Hranush Hakobyan, Ms. Gohar Sargsyan wife of the Prime Minister of Armenia, Ms. Donna Evans wife of the former U.S. Ambassador to Armenia John Evans, widow of Hrant Dink Rakel Dink and others.
AIWA was founded in Boston in 1990 by women convinced of the need for a new Armenian organization made up of women, governed by women, and focused on the interests and needs of women. The main goals of the Association are to establish contacts with women's organizations, both Armenian and non-Armenian, in the United States, in Armenia, and around the world, and provide a forum for dialogue and discussion on issues of interest to Armenian women in the fields of education, social welfare, culture, and business. The Association seeks to unite creative women of three generations, diverse in interests and academic backgrounds, to build an organization without alignment to any political or religious group. AIWA is an accredited NGO affiliated with the United Nations and promotes knowledge of the United Nations, its programs and activities.
During the session on Armenia-Diaspora projects, the head of the United Nations in Armenia presented the development work of the UN in Armenia, development challenges that the country faces and the programmes undertaken by the UN to respond to these challenges. In particular, Ms. Vidal stressed the role of the UN as a development partner specifying the main advantages of the UN in Armenia, such as being a development organization. It has an already established infrastructure and operational capacity in the country, proven implementation capacity to achieve results, international standards for financial management, accounting, procurement and human resources management, transparency and accountability. She also briefed the participants of the forum on a new UN "Global Armenia" initiative and TOKTEN program, which are aimed to facilitate and enhance the Diaspora's engagement in Armenia's development projects and support in sharing Diaspora knowledge, skills and expertise acquired in host countries for the benefit of Armenia.