Մեղրի, Սյունիքի մարզ - Ս.թ. նոյեմբերի 5-ին պաշտոնապես գործարկվեցին երկու համայնքային զարգացման ծրագրեր Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքում: Ծրագրերի արդյունքում բարելավվեց քաղաքի աղբահանության համակարգը և վերակառուցվեց արհեստագործական կենտրոնը: Ծրագրերն իրականացվել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), Իզմիրլյան հիմնադրամի և Մեղրիի քաղաքապետարանի համատեղ ջանքերով: Արհեստագործական կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքներին իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև Հայաստանում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակը և Մեծ Բրիտանիայի միջազգային զարգացման նախարարության գործակալությունը:
Սկսած այս տարվանից Մեղրիի բնակիչներն արդեն կզգան աղբահանության համակարգի նախկին և ներկա իրավիճակների տարբերությունը: Համատեղ ծրագրի շրջանակներում գործընկեր կազմակերպությունները վերանորոգել են աղբատեղը և քաղաքում տեղադրել 35-ական մեծ և փոքր աղբարկղներ: Ամենօրյա գրաֆիկով աղբը հավաքելու նպատակով տրամադրվել է մեկական աղբահավաք մեքենա և էքսկավատոր-ամբարձիչ: Աղբահանության համակարգի աշխատանքները կազմակերպում է Մեղրիի քաղաքապետարանի կողմից ստեղծված ընկերությունը, որտեղ ապահովվել է 12 մարդու մշտական զբաղվածություն:
2008թ. կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով հիմնանորոգվել է Մեղրիի շենքերից մեկը' վերակառուցվելով արհեստագործական կենտրոնի: Արդյունքում 100 քառ.մ տարածք ունեցող այս շենքում կկազմակերպվեն դարբնագործական, բրուտագործական, փայտամշակման, գորգագործական և ասեղնագործական հինգ խմբակներ: Ծրագրի շնորհիվ ստեղծվել է 10 նոր աշխատատեղ:
Արհեստագործական կենտրոնը կգործի 2007թ. ՄԱԶԾ-ի և Իզմիրլյան հիմնադրամի կողմից վերակառուցված հյուրատան հարևանությամբ: Համապատասխանաբար, տեղացի արհեստագործների աշխատանքները կառաջարկվեն հյուրատան այցելուներին:
***
ՄԱԶԾ-ն Միավորված Ազգերի գլոբալ զարգացման ցանցն է: Այն փոփոխությունների ջատագով է և երկրներին ուղղորդում է դեպի գիտելիքի, փորձառության և ռեսուրսների դաշտ, որպեսզի օգնի մարդկանց սեփական կյանքը բարելավելու գործում: Մենք աշխատում ենք 166 երկրներում. աջակցում, որպեսզի իրենք լուծում տան գլոբալ ու ազգային զարգացման մարտահրավերներին: Ազգային կարողությունների հզորացման գործընթացում այդ երկրներին մեծապես աջակցում են ՄԱԶԾ-ի թիմը և մեր բազմաթիվ գործընկերները: Հայաստանում ՄԱԶԾ-ն հիմնադրվել է 1993թ. և աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը երկրի զարգացման առաջնահերթություններին և Հազարամյակի զարգացման նպատակներին մինչև 2015թ. հասնելու գործում:
Իզմիրլյան հիմնադրամը բարեգործական կազմակերպություն է' ստեղծված 1994 թվականին Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների հիշատակին իրենց զավակների կողմից: Իզմիրլյան հիմնադրամը մասնակցում է Հայաստանի կրթության, առողջապահության և զարգացմանն աջակցության ոլորտներում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Փորձելով բարելավել Հայաստանի գործարարության ոլորտը երկրում զբաղվածության հնարավորությունների խթանման միջոցով' Իզմիրլյան հիմնադրամը գործում է տարբեր սեկտորներում և ֆինանսավորում է փոխառության երեք առանձին տարբերակ' սկսած միկրովարկավորումից և ներառելով խոշոր վարկերի տրամադրում Հայաստանի առաջատար ընկերություններին:

Inauguration of Two Community Development Projects in Meghri City
*Meghri, Syunik region*. On November 5, 2008 two community development projects were inaugurated in Meghri city of Syunik region - on the Improvement of the City Waste Management System and on the Reconstruction of a Crafts Center. The projects were implemented jointly by the United Nations Development Programme (UNDP), the Izmirlian Foundation and Meghri municipality, with components of the Crafts Center co-sponsored by the Swiss Agency for Development and Cooperation and UK Department for International Development.
Already this year, Meghri residents will feel the difference between the previously organized garbage collection and the option which is available today. As part of the joint project, the partners renovated the landfill and installed a total of 35 new garbage containers and 35 dustbins around the city. One garbage collecting truck and one excavator-loader were provided to take away the waste on a daily basis. The maintenance of the waste management system is organized by a company established by Meghri municipality. The company employs locally recruited staff of 12 people.
In 2008, the partners worked jointly to fully renovate a house into the Meghri Crafts Center. As a result, in the building, with a total area of 100 square meters, five different activity groups will be organized for local people, such as blacksmithing, pottery, wood engraving, carpet weaving and embroidery. Due to this project, around 10 jobs were created. The Crafts Center will operate in the neighborhood of the guesthouse reconstructed by UNDP and the Izmirlian Foundation in 2007. The output produced by local craftsmen will be offered to guests of the inn.
***
The Izmirlian Foundation is a philanthropic organization founded in 1994, in the memory of Sarkis and Marie Izmirlian, by their children. The Izmirlian Foundation contributes regularly to various projects within Armenia in such fields as education, health care, and varied development assistance. In an effort to improve the business climate in Armenia by fostering the creation of employment opportunities in Armenia, the Izmirlian Foundation finances, at below market rates, three separate lending facilities in sectors ranging from microfinance to large-scale loans to Armenia's leading companies.