Երևան, ՄԱԿ-ի գրասենյակ. - Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի մշտական համակարգող տկն. Կոնսուելո Վիդալն այսօր հյուրընկալեց ընդունելություն, որտեղ "Գլոբալ Հայաստան" նախաձեռնության շրջանակներում մեկնարկեց TOKTEN (Գիտելիքների փոխանցում Սփյուռքի հայրենակիցների միջոցով) ծրագիրն ու "Գլոբալ Հայաստան" վեբ կայքը' http://www.globalarmenia.am: Մեծ փորձառությամբ ու հմտություններով օժտված սփյուռքահայերն TOKTEN ծրագրի միջոցով հնարավորություն կունենան պետական կառավարման հաստատություններին, մասնավոր և հասարակական սեկտորի ձեռնարկություններին, համալսարաններին ու հետազոտման կենտրոններին տրամադրել մասնագիտական փորձ, քաղաքականության խորհրդատվություն և հետազոտման ծառայություններ այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են շրջական միջավայրը, կրթությունը, գիտությունը, առողջապահությունը, հասարակական կառավարումը, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներն ու բիզնես կառավարումը: Վերակենդանացնելով կամավարության ոգին' ՄԱԿ-ը հանձն կառնի տոմսի արժեքի և երկրում կացության ծախսերը: Ծրագիրը հիմնաված է մրցակցության սկզբունքի վրա և վերջինիս թափանցիկությունն երաշխավորված է ՄԱԿ-ի համաշխարհային չափանիշներով: "Գլոբալ Հայաստան" երկլեզու (հայերեն և անգլերեն) վեբ կայքը ՄԱԿ-ի նախաձեռնած ևս մեկ միջոց կհանդիսանա' Սփյուռքին ներգրավելու TOKTEN-ում և մի շարք այլ ՄԱԿ-Հայաստան համագործակցության ծրագրերում, ինչպես նաև վեբ կայքը կունենա թարմացվող տեղեկատվություն նախաձեռնության և TOKTEN-ի շրջանակներում թափուր աշխատատեղերի վերաբերյալ: Այսուհետ ցանկացած սփյուռքահայ կարող է դիմել TOKTEN ծրագրին հետևյալ վեբ կայքում' http://www.globalarmenia.am:
Բացման իր խոսքում ՄԱԿ-ի մշտկան համակարգող/ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ տկն. Կոնսուելո Վիդալը նշեց, որ "Գլոբալ Հայաստան"-ը' ՄԱԿ-ի համեմատաբար նոր նախաձեռնություն է, ուղղված խրախուսելու հայկական Սփյուռքի ներգրավվածությունն ու աջակցությունը զարգացման ծրագրերին, որոնք կարող են հանդիսանալ որպես ազգային առաջնայնություններ: Վերջինս նախատեսված է նաև ընդլայնելու Սփյուռքի անհատների ու կազմակերպությունների կարողություններն' իրենց երկրին աջակցելու հարցում:
Ճանաչելով Սփյուռքի Հայաստանին աջակցության ծավալն ու կարևորությունը' տկն. Վիդալն ընդգծեց, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է մեծացնելու այն' Սփյուռքի անհատներին ու կազմակերպություններին առաջարկելով իր իսկ հաստատության կարողությունները, մեխանիզմները, մեթոդաբանությունն ու հասարակական դիրքը' օգնելու մարդկանց համագործակցության միջոցով կառուցել բարեկեցիկ կյանք:
Իրենց ելույթներում ՀՀ փոխարտգործնախարար պրն. Արման Կիակոսյանը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության Սփյուռքի հետ հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ տկն. Հրանուշ Հակոբյանն ու Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության տնօրենների կենտրոնական խորհրդի անդամ պրն. Երվանդ Զորյանն ողջունեցին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակին այս կարևոր նախձեռնության կապակցությամբ և մեծապես կարևորեցին Սփյուռքի հետ համագործակցությունը' հանուն հայրենիքի զարգացման վերջինիս մասնագիտական հմտությունների և փորձառության օգնությամբ:

United Nations, Yerevan - Today Ms. Consuelo Vidal, the head of the United Nations in Armenia hosted a reception where, in the framework of the "Global Armenia" initiative, TOKTEN (Transfer of Knowledge Through Expatriate Nationals) Program and "Global Armenia" website (http://www.globalarmenia.am) were launched. Through TOKTEN Diaspora Armenians with vast experience and skills will have the opportunity to provide technical expertise, policy advice and research services to the government institutions, private and public sector enterprises, universities, and research centers in fields such as the environment, education, sciences, health, public administration, IT and business management. While invigorating the spirit of voluntarism, the UN will cover airfare and stay in the country. The programme is based on competition and its transparency is guaranteed by the UN's world class standards. The "Global Armenia" bilingual (English and Armenian) website will be another UN managed tool for the Armenian Diaspora to engage in TOKTEN and many other UN-Armenia projects, and have up-to-date information about the initiative and job opportunities through the TOKTEN Program. From now on, Diaspora Armenians can apply for TOKTEN at http://www.globalarmenia.am website.
Ms. Consuelo Vidal, UN RC/UNDP RR in her opening speech stated that "Global Armenia' initiative is a relatively recent UN initiative, aimed at stimulating the Armenian Diaspora's involvement in and support to development projects, which could be highlighted as national priorities. It is also designed to enhance the capacity of Diaspora individuals and organizations to contribute to their home country."
Acknowledging the scale and magnitude of Diaspora's contribution to Armenia, Ms. Vidal stressed that "the United Nations comes to enhance that, to offer to Diaspora' individuals and organizations its own institutional capacities, mechanisms, methodology and status to help people build in partnership a better life in Armenia."
In their speeches Mr. Arman Kirakosian, Deputy Foreign Minister of Armenia, Ms. Hranush Hakobyan, Chairwoman of MFA State Committee for Diaspora Affairs, and Mr. Yervand Zorian, member of the AGBU Central Board of Directors, commended the United Nations in Armenia for this important undertaking and highly valued the partnership of the Diaspora for the development of Motherland through their professional skills and experience.