ՄԱԿ, Երեւան - Միավորված Ազգերի Կազմակերպության (ՄԱԿ) հայաստանյան պատվիրակությունը` ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Զարգացման Ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Կոնսուելո Վիդալի գլխավորությամբ, ավագ խորհրդական Արմեն Բայբուրդյանի, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի օգնական Նարինե Սահակյանի մասնակցությամբ, աշխատանքային այցով հուլիսի 21-ից օգոստոսի 2-ը գտնվում էր Միացյալ Նահանգներում:
Այցն ուներ երկակի նպատակ` ՄԱԿ-ի հայասանյան պատվիրակության ղեկավարը ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղիում ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ քննարկեց բազմաբնույթ հարցեր` կապված ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առօրյա գործունեության, ինչպես նաեւ ապագա ռազմավարական ծրագրերի հետ: ՄԱԿ-ի պատվիրակությունը ամերիկահայ համայնքին ներկայացրեց ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերն ու գործունեությունը, մասնավորապես "Գլոբալ Հայաստան" նախաձեռնությունը, որը կոչված է հայկական սփյուռքի հետ համագործակցաբար իրականացնելու մի շարք ծրագրեր: Դրանց նպատակն է նպաստել աղքատության նվազեցմանը եւ Հայաստանում կայուն զարգացմանը: "Գլոբալ Հայաստան" նախաձեռնությունը մեկնարկել է անցած տարի Բրազիլիայում, Արգենտինայում, Ուրուգվայում, Ռուսաստանում եւ այս տարվա սկզբին նաեւ` Լիբանանում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում:
Այցի առաջին շաբաթվա ընթացքում Նյու Յորքում կայացան բովանդակալից հանդիպումներ ամերիկահայ համայնքի արեւելյան ափի ներկայացուցիչների հետ: Կազմակերպվեցին առանձին հանդիպումներ Հայ Առաքելական Եկեղեցու արեւելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ Արքեպիսկոպոս Պարսամյանի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու արեւելյան թեմի առաջնորդ Օշական Արքեպիսկոպոս Չոլոյանի (Անթիլյաս), որը նաեւ ի պատիվ պատվիրակության կազմակերպեց ընդունեություն, Միացյալ Նահանգներում եւ Կանադայում Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցու առաջնորդ Մանուել Եպիսկոպոս Բաթակյանի, եւ Ամերիկայում Հայկական Քարոզչական Ընկերակցության (AMAA) գործադիր տնօրեն Անդրյու Թորիկյանի հետ: Կոնսուելո Վիդալը, բարձր գնահատելով եկեղեցու դերը հայ համայնքում, ներկայացրեց ՄԱԿ-ի նախաձեռնությունները` ուղղված Հայաստանում գյուղական շրջանների զարգացմանը եւ երիտասարդներին աշխատանքով ապահովելուն: Այս համատեքստում Կոնսուելո Վիդալը կարեւորեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի մյուս գործակալությունների աշխատանքը, որոնք իրենց կառույցների միջոցով հաջողությամբ մի շարք ծրագրեր են իրականացնում, առավելապես Հայաստանի սոցիալապես անապահով մարդկանց շրջանում: Արդյունավետ համագործակցության համար կարեւորվեց ՄԱԿ-ի տարբեր նախաձեռնություններում Սփյուռքի արժեքավոր փորձի ներգրավումը, որը դրվատանքի արժանացավ ամերիկահայ համայնքի կողմից:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) խնամակալների խորհրդի անդամ Լուիզ Մանուկյան Սիմոնի, ՀԲԸՄ Կենտրոնական գլխավոր ծրագրի տնօրեն Անիտա Մանսուրյանի, ՄԱԿ-ում ՀԲԸՄ ներկայացուցիչ Կիմ Յակուբյանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարվեցին "Գլոբալ Պայմանագիր" նախաձեռնության "Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ" ծրագրի հետ կապված հարցեր: ՄԱԶԾ, ՀԲԸՄ, մասնավոր սեկտորի եւ հասարակական կազմակերպությունների համատեղ ջանքերն ուղղված են Հայաստանում երիտասարդների շրջանում գործազրկության կրճատմանը: Այս առիթով ՀԲԸՄևՄԱԿ-ի հատուկ հարցերով խումբը ՄԱԶԾ-ի հետ համատեղ Նյու Յորքի գլխավոր գրասենյակում հուլիսի 24-ին տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ կազմակերպեց հանգանակություն:
Զարգացմանն ուղղված ծրագրերում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող քննարկումներ տեղի ունեցան Նյու Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի միջազգային ծրագրերի համակարգման գծով փոխնախագահ Դիանա Արսենյանի, Մերձավոր Արեւելքի Հիմնադրամի տնօրենների խորհդի նախագահ Շանթ Մարտիրոսյանի, Թուֆենկյան Հիմնադրամի նախագահ Ջեյմս Թուֆենկյանի հետ:
Լոս Անջելես կատարած այցի օրակարգը ներառում էր հանդիպումներ Հայ Առաքելական Եկեղեցու արեւմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան Արքեպիսկոպոս Տերտերյանի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու արեւմտյան թեմի առաջնորդ Մուշեղ Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի (Անթիլյաս) հետ, որոնց ժամանակ Կոնսուելո Վիդալը ներկայացրեց "Գլոբալ Հայաստան" նախաձեռնությունը, ինչպես նաեւ TOKTEN (Գիտելիքների փոխանցումը Սփյուռքի հայրենակիցների միջոցով) հայեցակարգը, որը ՄԱԿ-ի համակարգ է սփյուռքի փորձագետներին հայրենիք հրավիրելու եւ ՄԱԿ-ի հովհանու ներքո կազմակերպելու նրանց կարճաժամկետ խորհրդատվական առաքելությունները:
Թեքեյան Մշակութային Միության աջակցութամբ "Գլոբալ Հայաստան" ծրագիրը Լոս Անջելեսի հայ համայնքին ներկայացվեց Գլենդեյլի հանրային գրադարանում: Համայնքի ղեկավարներից Բարսեղ Քարտալյանը ողջունեց ՄԱԿ-ի հայաստանյան պատվիրակությանը' նշելով, որ հայ համայնքը խանդավառված է ՄԱԿ-ի եւ ամերիկահայ համայնքի միջեւ գործընկերության սկզբունքով համագործակցության Կոնսուելո Վիդալի առաջարկով: Բացի այդ, ՄԱԿ-ի հայաստանյան պատվիրակության անդամները հնարավորություն ունեցան արեւմտյան թեմի առաջնորդարանի դահլիճում կազմակերպված մամլո ասուլիսի ժամանակ սփյուռքի մամուլի ներկայացուցիչների հետ քննարկել ՄԱԿ-Սփյուռք համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կոնսուելո Վիդալը նշեց, որ ՄԱԿ-ը, հանդիսանալով լավագույն փորձի եւ գիտելիքների աշխարհասփյուռ մի ցանց, նպատակ է հետապնդում իր ծրագրերում օգտագործելու ամերիկահայ համայնքի փորձն ու հմտություններն ի շահ Հայաստանի:
Լոս Անջելես կատարված այցն ավարտվեց Հայկական Միացյալ Հիմնադրամի (UAF) նախագահ եւ գործադիր տնօրեն Հարութ Սասունյանի հետ հանդիպմամբ, ամերիկահայ համայնքի կարկառուն ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ընդունելությամբ` Սիլվիա Չաքմաքչյանի հյուրընկալությամբ, եւ UBS-Կալիֆորնիայի ներդրումների գծով փոխնախագահ Մարկ Չենյանի հետ հանդիպմամբ:
Ընդունելություն կազմակերպվեց նաեւ տեր եւ տիկին Ժոզեֆ Մաթոսյանների եւ Ջեք Քույումջյանի ջանքերով, որին ներկա էին Սան Ֆրանցիսկոյի ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչները:
###
ՄԱԶԾ-ն` ՄԱԿ-ի համընդհանուր զարգացման ցանցը, կազմակերպություն է կոչված աջակցելու փոփոխություններին` կամրջելով երկրները համաշխարհային գիտելիքներին, փորձին եւ աղբյուրներին' մարդկանց կյանքը բարելավելու նպատակով: ՄԱԶԾ-ն գործում է 166 երկրներում' տվյալ երկրների գլոբալևազգային զարգացման մարտահրավերներին տեղական լուծումներ տալուն նպատակաուղղված: Տեղական ներուժը զարգացնելիս, երկրներն ապավինում են ՄԱԶԾ-ի աշխատակիցների եւ բազմաթիվ գործընկերների աջակցությանը: ՄԱԶԾ-ն hաստատվել է Հայաստանում 1993թ. եւ աջակցում է ՀՀ կառավարությանը մինչ 2015թ. իր զարգացման առաջնահերթ ուղղություններին, ինչպես նաեւ Հազարամյակի զարգացման նպատակներին հասնելուն:

United Nations, Yerevan - The United Nations delegation from Armenia, headed by Ms. Consuelo Vidal, the United Nations Resident Coordinator/UN Development Programme Resident Representative, with Mr. Armen Baibourtian, Senior Adviser to UN RC/UNDP RR and Ms. Narine Sahakyan, Assistant to UNDP RR as part of it, paid a working visit to the United States from 21 July to 2 August.
The visit had a twofold purpose: at the United Nations headquarters the head of the UN delegation from Armenia discussed with UN senior officials various issues on day-to-day operations and future strategic planning of the UN Country Office in Armenia, and the UN delegation presented to the American-Armenian Community the programmes and activities of the United Nations in Armenia, in particular, the "Global Armenia" initiative which partners with the Armenian Diaspora in the implementation of projects aimed at poverty reduction and sustainable development in Armenia. The "Global Armenia" initiative was launched last year in Brazil, Argentina, Uruguay, Russia, and in Lebanon and the United Arab Emirates at the beginning of this year.
During the first week of the visit, extensive meetings were held in New York with the representatives of American-Armenian Community of the eastern coast. At separate meetings with H.E. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America, H.E. Archbishop Oshagan Choloyan, Prelate of the Eastern Prelacy of the Armenian Church of America (who also held a reception in honor of the delegation), H.E. Bishop Manuel Batakian, Eparch of the Patriarchal Armenian Catholic Church in the U.S. and Canada, Mr. Andrew Torigian, Executive Director of the Armenian Missionary Association of America, Ms. Consuelo Vidal, highly assessed the role of the Church in the life of Armenian Diaspora Community, and presented the UN initiatives, among others, aimed at fostering rural development and youth employment in Armenia. In this context, Ms. Consuelo Vidal stressed the activities of the different Un agencies in Armenia which through its own structures has successfully implemented various projects in the regions of Armenia targeting the most socially disadvantaged. Engaging Diaspora's valuable expertise in implementation of various UN initiatives in Armenia was another area of prospective cooperation which was well received and supported by the leaders of the American-Armenian Community.
At the meeting with Ms. Louise Manoogian Simone, member of the AGBU Council of Trustees, Ms. Anita Mansurian, Director of AGBU Central Board Programme, and Ms. Kim Yacoubian, AGBU's Main Representative to the UN, the modalities of the Youth Career Trail Project, within the framework of the UN Global Compact Initiative, were discussed. It is a joint effort between UNDP, AGBU, the private sector and non-governmental organizations to mitigate youth unemployment in Armenia. On this occasion the AGBU-United Nations Special Interest Group, in cooperation with UNDP, hosted a "Youth Career Trail" fund raising reception on 24 July at the UN headquarters in New York.
Possible future cooperation in various development areas were discussed during the meetings with Ms. Deane Arsenian, Vice-President, International Programs Coordination, Carnegie Foundation of New York, Mr. Shant Mardirossian, Chairman of the Board of Directors, Near East Foundation and with Mr. James Tufenkian, President, Tufenkian Foundation.
The agenda of the visit to Los Angeles included meetings with H.E. Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of America and H.E. Archbishop Moushegh Mardirossian, Prelate of the Western Prelacy of the Armenian Church of America, at which Ms. Consuelo Vidal presented the "Global Armenia" initiative., as well as the TOKTEN (Transfer of Knowledge Through Expatriate Nationals) concept, which is a global UN mechanism for tapping on expatriate experts and mobilizing them to undertake short-term consultancies in their countries of origin under the UN aegis. The idea of its implementation in Armenia was received with enthusiasm.
With a support of Tekeyan Cultural Association the "Global Armenia" project was presented to the Los Angeles Armenian Community at the Glendale Public Library. Mr. Parsegh Kartalian, one of the community leaders, welcoming the UN delegation from Armenia, stressed that the community was delighted that Ms. Vidal proposed the principle of partnership in its relation with the American-Armenian Community. In addition, the members of the UN delegation had an opportunity to discuss with Diaspora media representatives UN-Diaspora cooperation issues at a press event organized in the Hampar Hall of the Western Diocese. Ms. Consuelo Vidal stressed that the United Nations, as a global network of knowledge and best practices, would like to utilize the expertise and skills of the American-Armenian Community for the benefit of Armenia.
The visit to Los Angeles was concluded with a meeting with Mr. Harut Sassounian, President and CEO of the United Armenian Fund, a reception-dinner with the prominent members of Los Angeles American-Armenian Community hosted by Ms. Sylvia Tchakmakchian, and a meeting with Mr. Mark Chenian, Vice-President, Investments for UBS-California.
A reception was also organized by Mr. and Mrs. Joseph Matossian and Mr. Jack Koumjian, where the representatives of American-Armenian Community from San Francisco Bay Area were present.