Այսօր, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը և Իզմիրլյան հիմնադրամը հայտարարեցին Հայաստանում գյուղական համայնքների տնտեսական և մշակութային զարգացման իրենց գործընկերության նոր փուլի մասին:
ՄԱԶԾ-ն և Իզմիրլյան հիմնադրամն արդեն միասին աշխատում են Հայաստանի հարավում` Մեղրի համայնքում և այս համաձայությամբ կողմերը կշարունակեն ու կընդլայնեն իրենց աշխատանքը:
Որպես դրա մի մաս կվերանորոգվի և կվերակենդանացվի տեղական արհեստների կենտրոնը` տարածաշրջանում զբաղվածության հնարավորություններ ստեղծելու համար: Ինչպես նաև կպահպանվեն, տեղական եղեկեցու հին և գեղեցիկ զարդանկարները` վերանորոգելով վերջինիս տանիքը, քանի որ դա քայքայվել էր անձրևի և ձյան պատճառով: Ծրագրի հիմնական բաղադրամասը կլինի քաղաքի աղբահանության համակարգի կազմակերպումը` տրամադրելով պահանջվող մեխանիզացիա և սարքավորումներ:
Այս ծրագիրը հանդիսանում է ՄԱԶԾ-ի և Իզմիրլյան հիմնադրամի արդեն վաղ նախաձեռնության, Մեղրիում հյուրատների հիմնման, շարունակությունը: Վերանորոգվել է XIX դարի մի տուն` դարձնելով այն մի փոքր հյուրանոցային վայր` խթանելու մարզի էթնոզբոսաշրջության զարգացման ներուժը: Այս ձևով հնարավորություն կտրվի փոքր զբոսաշրջությանը:
Երկու հաստատությունների կողմից քննարկվում են այլ ծրագրեր` շարունակելու աջակցություն տրամադրել Հայաստանի քաղաքներին և գյուղերին, հատկապես օժանդակելով այն ծրագրերին, որոնք ուժեղացնում են տեղական զարգացումն ու աշխատատեղերի ստեղծման հնարավորությունը:
Սյունիքի մարզը գնտվում է Հայաստանի հարավում: Մեղրի քաղաքը Հայաստանի ամենահարավային մասերից մեկն է: Այն գտնվում է Մեղրու ամրոցի ներքևի մասում` մեծ լանջի վրա: Հայաստանի հարավի գեղեցիկ բարձրունքների և տարբեր պատմա-մշակութային հուշարձանների առկայության շնորհիվ Մեղրի քաղաքն ունի զբոսաշրջության կենտրոն դառնալու հնարավորություններ, եթե զարգանան համապատասխան ենթակառուցվածքները:
Երկարաժամկետ կտրվածքով զբոսաշրջության զարգացումը կնպաստի հարատև տնտեսական զարգացմանն ու համայնքի բնակիչների բարեկեցության բարելավմանը` զբոսաշրջության ոլորտում զբաղվածության ստեղծման միջոցով:
Մեղրու ստորին թաղամասը ժողովրդական ճարտարապետության բաց երկնքի թանգարան է և այս թաղամասը հատկապես արժեքավոր է, քանի որ բնակավայրի մի մասը պահպանվել է առ այսօր: Վերանորոգվող եկեղեցին նույնպես գտնվում է այս թաղամասում:
Վերանորոգելով և վերակենդանացնելով արհեստների կենտրոնը` ՄԱԶԾ-ն և Իզմիրլյան հիմնադրամը նպատակ ունեն նպաստել գործազրկության նվազեցմանը այս հեռավոր համայնքում, հատկապես երիտասարդության շրջանում: Արհեստների կենտրոնը կդառնա ուսումնական կենտրոն, որը կուսուցանի տարբեր արհեստավորների և այսպիսով կնպաստի Մեղրու զարգացմանը, որպես զբոսաշրջության կենտրոն:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն այս փուլի համար կազմում է 155,000 ԱՄՆ դոլար: Ծրագրի շահառուներն են Մեղրու բնակիչները (12,200 մարդ):
* * *
ՄԱԶԾ ՄԱԿ-ի գլոբալ զարգացման ցանցն է: Մենք գործում ենք 166 երկրներում` աշխատելով նրանց հետ գլոբալ և ազգային զարգացման մարտահրավերներին իրենց սեփական լուծումները գտնելու համար: Տեղական կարողությունները զարգացնելու հետ մեկտեղ, նրանք հղվում են ՄԱԶԾ աշխատակիցների և մեր գործընկերների լայն ցանցի վրա:

UNDP and the Izmirlian Foundation sign cooperation agreement to join efforts in favour of the development of rural communities
2007-02-05 12:50
Today, the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia and the Izmirlian Foundation announced a new phase in their partnership directed toward economic and cultural development of rural communities in Armenia.
UNDP and Izmirlian foundation are already working together in the town of Meghri in Southern Armenia, and with this agreement the parties will continue and expand their work.
As part of it, the local Crafts Center will be renovated and revitalized, to generate employment opportunities in this region. Also, the local church's old and beautiful frescoes will be protected by renovating its roof, as they are being depleted because of rain and snow. And the major component of the project will be the organization of the garbage system of the town by providing the needed machinery and equipment.
This project is a continuation of an earlier initiative of UNDP and Izmirlian Foundation - the establishment of Bed-and-breakfast Guesthouse in Meghri city. Then, a XIX century cottage house has been reconstructed into a small hotel facility fostering the region's potential for ethno-tourism development. In this way, a small tourist route will be enabled.
Other projects are being discussed by the two institutions, to continue supporting towns and rural villages of Armenia, particularly supporting projects that enhance local development and job creation opportunities.
Syunik marz is located in the South of Armenia. The city of Meghri is one of the southernmost parts of Armenia. It is situated on the lower part of the Fortress of Meghri, in a large slope. Due to its location in the beautiful highlands of the Armenian south and the availability of various historical-cultural monuments, the city of Meghri has the potential of becoming a center of tourism if the corresponding infrastructures are developed.
In the long run, development of tourism will contribute to sustainable economic development and improvement of the welfare of the community residents through creation of employment in the sphere of tourist services.
The Lesser District of Meghri presents an open-air museum of folk architecture, and this district is especially valuable because a section of the settlement has been preserved up to now. The church to be renovated is also located in this district.
By renovating and revitalizing the Crafts Center, UNDP And Izmirlian Foundation aim to contribute to the reduction of unemployment in this remote community, especially among young people. The Crafts Center will become a training facility that will prepare a variety of crafts people, and this will also conduce to the development of Meghri as a tourism center.
The overall project budget for this phase is USD 155,000. The beneficiaries of the project are the population of Meghri (12,200 people).
* * *
UNDP is the UN's global development network. We operate in 166 countries, working with them on their own solutions to global and national development challenges. As they develop local capacity, they draw on the people of UNDP and our wide range of partners.